Jdi na obsah Jdi na menu

Tunklové po 500 letech v Brníčku.

21. 9. 2010

 Tunklové po 500 letech v Brníčku.

 

  1. září 2010 navštívili naši obec bratři Ing. Pavel Tunkl a JUDr. Antonín Tunkl s rodinami, potomci posledních pánů a vlastníků hradu Brníčko v letech 1337 – 1510. Návštěva započala v Zábřehu, kde Tunklové rovněž sídlili. Shlédli zábřežský zámek, muzeum, galerii Tunklův dvorec a při cestě do Brníčka jsme zastavili na „hrázi“, kterou Tunklové nechali postavit za účelem budování rybníků, které je tak proslavily. Po příjezdu do Brníčka si Tunklové prohlédli zříceninu hradu, kterou jejich předkové užívali ve středověku jako své hradní sídlo. Rovněž si prohlédli místní kostel Narození Panny Marie, který údajně Tunklové ve středověku navštěvovali, jelikož kostel v Brníčku stál již před započetím stavby samotného hradu.

Tato vzácná návštěva působila velice příjemným dojmem s možnou spoluprací zvelebování zříceniny v dalších letech.. Při loučení s potomky Tunklů zaznělo z jejich úst, že velice rádi naši obec opět navštíví s ujištěním, že to již nebude trvat dalších 500 let.

Krátký záznam regionální TV Zábřeh je ke zhlédnutí zde: http://www.zabreh.tv/2010-09-24-tunklove-se-po-staletich-vratili-do-zabreha.htmlhttp://www.zabreh.tv/2010-09-24-tunklove-se-po-staletich-vratili-do-zabreha.html">http://www.zabreh.tv/2010-09-24-tunklove-se-po-staletich-vratili-do-zabreha.html</a>.

  

 

 Za zprostředkování kontaktu s potomky Tunklů děkujeme rodačce z Brníčka paní Pavle  Faulové, rozené Zajíčkové.

 

Náhledy fotografií ze složky Tunklové v Brníčku